Nowoczesne technologie IT przyspieszają Twój Biznes

Projekty IT

systemy wirtualizacji,projekty it

Szczegóły projektu IT

Co daje zastosowanie wirtualizacji w systemach sprzetowych (serwery/serwery usługowe)?

  • Prosta wirtualizacja…

    Na czym to polega?

Wirtualizacja gości w systemach serwerowych od dawna. Zaczęło się od systemów mainframe (IBM),

później pojawiła się w formie sesji terminalowych dla systemów UNIX (np. HP9000, RS/6000) jako systemy dostępu do zasobów obliczeniowych i graficznych (stacje terminalowe wykorzystywały stacje graficzne jako serwery terminalowe), i kolejno w formie serwera terminali Microsoft RDS (terminal services), a obecnie dostępnych jest kilka rozwiązań m.in. Vmware vSphere, Microsoft Hyper-V, Proxmox czy KVM. Każde z tych rozwiązań nieco rożni się od siebie, ale ogólna zasada jest taka sama  – uruchamiamy w środowisku wirtualizacji system serwerowy czy desktopowy jak oddzielny byt, któremu przydzielamy zasoby fizyczne z serwera fizycznego, na których jest uruchomiony wirtualizator.  Określenie zasoby fizyczne jest pewnym uproszczeniem – dlatego, że wirtualizator – z definicji samej nazwy – ‘obrazuje’  zasoby fizyczne do postaci programowej – dzięki czemu system fizyczny może być wykorzystany optymalnie – czyli prawie w 100% – co przyświecało twórcom tych rozwiązań – gdyż, jak pokazywały statystyki – wykorzystanie serwera fizycznego z zainstalowanym jednym systemem operacyjnym sięgało średnio 15-20%. Obecnie w istniejących wielordzeniowych środowiskach gęstość upakowania maszyn wirtualnych jest bardzo wysoka bez strat wydajności. W standardowym środowisku (czyli w 95% przypadków z którymi się spotykamy) takie upakowanie jest optymalne dla wydajności. Pozostałe 5% najczęściej to systemy, które albo wymagają bardzo dużej wydajności – albo są to systemy, które źle znoszą wirtualizację (specyficzne wykorzystanie sprzętu itp.)

I jako, że jeden obraz przedstawiony w nagłówku strony zastępuje 1000 słów – prosta wizualizacja na czym to polega na przykładzie Vmware vSphere:

ESXi jest wirtualizatorem (system operacyjny zainstalowany bezpośrednio na serwerze fizycznym), vCenter server jest systemem zarządzania środowiskiem, a vSphere Client to konsola webowa dostępu do vCenter Server lub bezpośrednio do ESXi. Natomiast VM – to maszyny wirtualne uruchomione na serwerze fizycznym.

Główny cel projektu IT

Z sukcesem zrealizować projekty IT

Współpraca

Nasze podejście do realizacji projektu

Krok 1

Problem zgłoszony przez klienta

  1. Posiadamy 2 stare komputery wykorzystywane jako serwer aplikacji dla programu symfonia i bazy danych projektów realizowanych przez firmę. Ponadto mamy 2 serwery z 2012 roku wykorzystywane do przechowywania  informacji o awariach naszych klientów i serwer plików zawierający dokumenty i rysunki.
  2. Stare komputery mają już nieaktualne systemy operacyjne, których nie możemy updatować w celu zapewnienia ochrony informacji oraz wydajność pracy komputerów jest bardzo niska na potrzeby naszej firmy co powoduje częste przegrzewanie się urządzeń i awarie.
  3. Chcielibyśmy zastąpić je jednym wydajnym komputerem tak aby optymalnie wykorzystywać moc obliczeniową do zmieniających się potrzeb i redukcji kosztów energii elektrycznej.
Cel

Dostarczyć rozwiązanie IT oparte na technologii hardwarowej i softarowej wydajnie współpracującej z 40 urzytkonikami w biurze zastępujące 2 serwery i 2 komputery pełniące funkcję serwerów

Diagnostyka

Przeprowadziliśmy testy wydajności komputerów i serwerów podczas pracy.
Posiadały mają ilość pamięci i wolne dyski starego typu SATA.
Duża ilość użytkoników łącząca sie z serwerami odbierała im dostęną pamięć oraz obciążała mocno dyski twarde co powodowało grzanie się komputerów.
Na podstawie raportów i wglądu do systemów informatycznych klienta ustaliliśmy, że:

  • zakup oprogramowania WMware rozwiąże problem przeniesienia i instalacji wielu serwerów na 1 nowoczesnym serwerze ,
  • zakup oprogramowania Windows Serwer 2022 zapewni aktualność zabezpieczeń dla serwea aplikacji,
  • zobranie darmowego i aktualnego oprogramowania Linux Serwer pozwoli na bezpieczene udostęnianie plików pracownikom firmy.
  • Zakup nowoczesnego serwera z dużą ilością pamięci oraza macierzą RAID pozwalającą gromadzić i udostępniać dane.
Plan realizacji projektu
  1. Dostawa sprzętu, oprogramowania i usług
  2. Wykonanie kopii bezpieczeństwa komputerów,
  3. Instalacja Serwera w szafie,
  4. Instalacja i konfiguracja systemu VMware,
  5. Instalacja serwera MS Serwer,
  6. Instalacja serwera Linux,
  7. Konfiguracja sieci
  8. Instalacja aplikacji i serwera MS SQL Express,
  9. Przeniesienie danych z kopii bezpieczeństwa na seerwer i podpięcie danych,
  10. Konfiguracja urzytkoników i praw dostępu do danych i aplikacji,
  11. Aktualziacja serwera i zabezpieczeń,
  12. Testy połączenia urzytkoników z innych komputerów do nowego serwera,
  13. Wykonanie kopi bezpieczeństwa wraz z pomiarem czasu,
  14. Oddanie klientowi zrealizowanego projektu,
  15. Wykonanie szkolenia z obsługi ręcznego i automatycznego wykonywania okresowych kopii bezpieczeństwa.

Krok 2

Zaproponowane rozwiązanie

wmware, wirtualizacja, projekty it

Krok 3

Wdrożenie rozwiązania

Wdrożenie nowych rozwiązań w firmie klienta wymagało wymiany całości starej infrastruktury ‘serwerowej’ – co determinowało czasowy brak dostępności do usług wewnątrz firmy. W tym przypadku możliwe było wyłączenie systemów w czasie weekendu – co dało nam dość dużo czasu na przeprowadzenie całej operacji wymiany sprzętu i migracji danych. Proces związany z migracją zazwyczaj jest czasochłonny, ale w tym przypadku przybiegał bez większych problemów – z doświadczenia wiemy, że każda taka instalacja – nawet bliźniacza do innej – obarczona jest jakimś mniejszym lub większym elementem ryzyka – zwyczajnie nie ma dwóch takich samych systemów/środowisk IT. Każdy krok w migracji i instalacji zostawał na bieżąco dokumentowany – żeby później była możliwość łatwego odtworzenia kroków w razie konieczności, a dodatkowo jest to bezpośredni wsad w dokumentację powdrożeniową.
Przeprowadziliśmy testy prawidłowego działania oprogramowania (szybkość odpowiedzi serwera SQL, transfery danych z serwera plików, zadania backupu itp.), testy wydajności i obciążenia pracy nowego serwera notując czasy realizacji zadań i wyniki były więcej niż zadowalające.
Systemy zostały przeniesione jeden do jednego z zachowaniem pełnej konfiguracji – z tego punktu widzenia dla użytkowników nic się nie zmieniło – czego dowiódł brak jakichkolwiek zgłoszeń problemów w kolejnym dniu pracy.

Krok 4

Korzyści z wdrożenia projektu wirtualizacja serwera w firmie

282%

Wzrost wydajności pracy sieci

Serwer posiadał 4 karty sieciowe to umożliwiło zwiększenie przepustowości przesyłu danych

435%

Skrócony czas wykonania kopii bezpieczeństwa

Ze wzglu na szybszą pracę sieci czas wykonywania kopii bezpieczeństwa znacznie skrócił się

400%

4x mniejsze zużycie energii elektrycznej

Serwery to komputery pracujące non stop i pobierające dużo prądu, którego ceny dla biznesu wzrosły

Wykorzystanie technik wirtualizacyjnych ponadto umożliwia:

– znaczne zwiększenie bezpieczeństwa systemów, które świadczą usługi dla użytkowników lub innych systemów serwerowych czy bazodanowych

– zwiększenie wykorzystania zasobów sprzętowych, które są w organizacji

– skrócenie czasu wymiany/zmiany komponentów sprzętowych

– szybkie testowanie zmian programowych (przy wykorzystaniu snapshotów czy stworzenie systemu testowego bez dokładania zasobów sprzętowych)

– bardzo proste i szybkie dodawanie zasobów do serwerów wirtualnych – na żądanie przestrzeń dyskowa, pamięć ram, moc obliczeniowa, interfacey sieciowe itp

– w odpowiednim środowisku skrócenie czasu przestoju dla środowiska do zera (licencja, konfiguracja i dobrany sprzęt)

– zmniejszenie kosztów administracyjnych i serwisowych (jeden system zarządzania środowiskiem, bardzo duża elastyczność i przejrzystość)

– łatwą przenoszalność systemów/danych między np. systemami dyskowymi czy serwerami

– szybki backup i szybkie przywracania danych czy środowiska

– bardzo dokładną i elastyczną konfigurację sieciową oraz jeśli wymagane – izolację zasobów wirtualizacyjnych z dostępami tylko dla wskazanych środowisk (serwerów, użytkowników, segmentów sieci itp.)

Zawsze osiągamy cel  współpracy

Z obustronną korzyścią i sukcesem realizujemy projekty IT

Nasi klieci

Zaufali nam